Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Diş Hekimliği Fakültesi

Fakülte Hakkında

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
Ege Bölgesinin tek Diş Hekimliği Fakültesi olan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1968 yılında kurulmuştur. İlk mezunlarını 1973 yılında veren Fakültemizden bugüne kadar 4954 Dişhekimi mezun olmuştur.   Her yıl 180 Türk ve 12 yabancı uyruklu öğrenci olan fakültemizde öğrenim süresi  1 yıllık İngilizce hazırlık sınıfından (isteğe bağlı) sonra 5 yıldır. Şu anda öğrenim gören öğrenci sayısı 995 dir

 

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi, Protetik Diş Tedavisi, Periodontoloji, Ortodonti, Pedodonti, Ağız, Diş ve Çene Radyoloji, Restoratif Diş Tedavisi ve Endodontiden oluşan 8 Anabilim Dalımızda 82 Profesör, 20 Doçent ve 123 Araştırma Görevlisi eğitim, sağlık hizmetlerini sürdürmekte ve araştırma yapmaktadır.

 

Sürekli olarak yenilenen gelişmiş cihazlarla donatılmış kliniklerimizde yılda 60 bin civarında hasta tedavi edilmektedir.

Üniversite seçme ve yerleştirme sınavlarında öğrencilerin ilk sıralarda tercih ettiği diş hekimliği fakülteleri arasında yer alan fakültemiz özellikle son dönemlerde sahip olduğu teknik donanımı ile eğitim, sağlık ve araştırma konularında büyük aşama kaydetmiştir. Günümüz teknolojisine uygun olarak yenilenen tedavi ünitelerinin (ünit+fotöy) sayısı 250 olup her öğrenciye bir tedavi ünitesi düşmektedir. Alt yapı çalışmaları ile tümüyle yenilenen kliniklerimizde hastalara huzur içinde tedavi görme ortamı yaratılmıştır. Elektron mikroskobuna (SEM) sahip bir araştırma laboratuvarı, Fantom laboratuvarı, Biyokimya Laboratuvarı, Bilgi İşlem Merkezi ve bir kütüphane ile fakültemizde araştırmacılara ve öğrencilere gereksinim duyulan tüm çağdaş eğitim hizmetleri verilebilmektedir. Portekiz, Amerika, Hollanda’da ki Üniversiteler ve Dişhekimliği Fakülteleri ile kurulan yakın ilişkilerle öğretim elemanlarına araştırma yapma, öğrencilere ise yurtdışında eğitim olanakları sağlanmıştır.

 

Fakültemiz Avrupa Topluluğunun eğitim alanındaki faaliyet programı olan Erasmus Programına ülkemizden katılan ilk diş hekimliği fakültesidir. Bu program çerçevesinde eşleştiğinin  ve   ilgili anlaşma  imzalandığını Portekiz Porto Üniversitesi  Diş Hekimliği  Fakültesi ile 2002-2003 Eğitim yılından  başlayarak Hollanda Radboud Üniversitesi ile 2005-2006 yılından başlayarak karşılıklı öğrenci değişimi yapmaktadır.

 

Avrupa Birliğine aday ülke konumunda olan ülkemiz yükseköğretim ile ilgili olarak A.B. ülkelerindeki gelişmeleri yakından izlemektedir. Bu amaçla Fakültemiz 2001 yılında A.B. ülkeleri Diş Hekimliği Fakültelerinin eğitim amacı ile kurduğu ADEE’ye ( Association for Dental Education in Europe) ve ayrıca direkt olarak Avrupa Birliğine bağlı DENTED’e üye olmuştur. ADEE ve DENTED’e ülkemizden üye ilk Diş Hekimliği Fakültesi olarak Fakültemiz bu kuruluşların tüm toplantılarına katılmaktadır. 

Fakültemiz özellikle son yıllarda yoğun bir bilimsel aktivite dönemine girmiştir. Düzenlenen çeşitli organizasyonlarla yurtdışından gelen birçok öğretim üyesinin katıldığı bilimsel etkinliklerin yanı sıra kendi öğretim üye ve yardımcılarının da yurtiçinde ve yurt dışında birçok önemli bilimsel toplantılara katılmaktadır. Öğretim elemanlarının bilimsel etkinliklere yoğun ilgili bilimsel yayın düzeyinde de kendini göstermiş ve 2012 yılı içinde yurtdışındaki saygın bilimsel dergilerde yayınlanan makale sayısında büyük artış olmuştur. Bunun yanı sıra araştırmacıların yurtiçi ve yurtdışı destekli projelerde çalışmalarını sürdürmektedir. 

Şu anda fakülte olarak sahip olduğumuz geniş olanaklar sayesinde eğitimde ve sağlık hizmetlerinde gelinmiş olan düzey, geleceğe dönük planlarımıza da ışık tutmaktadır.